Yapısında İyi LİK Var

Evde düşük faiz heyecanı!

Konut kredi faizlerinin 0.99’a düşmesi, bekleyen alıcıları harekete geçirdi. Dün satış ofislerinde telefonların susmadığını belirten sektör temsilcileri, “Beklediğimiz günler geldi. Konut pazarında canlılık başladı” dedi. Firmalar, kamu bankalarından gelen faiz hamlesine katkı sağlamaya, ek indirim yapmaya hazırlanıyor.

MERKEZ Bankası’nın faiz hamlesinden sonra Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın konut kredi faiz oranını yüzde 0.99’a çekmesi konut pazarına erken bayram yaşattı. Uzun süredir durgun bir dönemden geçen sektörde hareketlilik ilk günden başladı. Faizin psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inmesi, vade süresinin de 10 yıldan 15 yıla çıkması bekle-gör durumdaki vatandaşı harekete geçirdi. İlk günden satış ofislerine yoğun telefon geldiğini belirten sektör temsilcileri, hafta sonuna yoğun ziyaretçi bekliyor.

TELEFONLAR SUSMUYOR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredi faizlerindeki indirimin sektöre canlılık getireceğini söyledi. İlk günden taleplerin geldiğini belirten Durbakayım, “Telefonlarımız susmadı. Vatandaş faiz oranlarını ve fiyatları soruyor. Hafta sonu yoğun ziyaretçi olacağı kesin, biz Teknik Yapı olarak ciddi randevu aldık. Satış elemanları sayısını arttırdık. Beklediğimiz günler geldi. Bugünden sonra sektörde canlanma başladı” dedi. 

FİYAT AVANTAJI

“Konuta talep buhar olmamıştı, bekliyordu” diyen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, şimdi o talebin satışa döneceğini dile getirdi. Şuan konut alıcısı için 2 büyük fırsat olduğuna dikkat çeken Feyzullah Yetgin, “Faizlerin yüzde 1’in altına inmesi önemli bir adım. Diğer fırsat ise fiyatlar. Çünkü bir yılda yüzde 50-70 maliyet artışı oldu ama bu artış satış fiyatlarına yansımadı. Şuan alıcı için fırsat döneminden geçiyoruz. Bundan sonra yapılacak projelerde bugünün fiyatlarını görmek mümkün olmayacak” diye konuştu.

 

Kaynak: Hurriyet

 

 

HEMEN ARA